Правило правоï руки або перешкода праворуч. Коли потрібно уступати на дорозi

Відмінне знання ПДР забезпечує 100% безпеку як для водія, так і для інших учасників дорожнього руху. Під час навчання в автошколі викладачі особливу увагу приділяють “правилу правої руки” або ж перешкоди праворуч, яким потрібно обов’язково користуватися всім водіям, щоб не допустити неприємних ситуацій на дорозі. Давайте детально розглянемо, що ж на практиці означає це приписання та як його правильно використовувати, щоб не потрапити в ДТП.

Що таке “перешкода праворуч”?

Поняття “перешкоди праворуч” або “правої руки” — це те, з чим кожен водій рано чи пізно стикається під час руху. Це поняття не знайти в офіційних ПДР, тому у багатьох водіїв, особливо у початківців, воно викликає чимало запитань. 

Коли дане поняття має значення для водія під час його руху? Згідно з ПДР, кожен водій повинен поступатися дорогою в тому разі, якщо інше авто наближається до нього праворуч на перетині траєкторій руху. Це приписання також діє, якщо ПДР не встановлюють інші правила та пріоритети на певній дорозі. 

В яких випадках діє дане приписання:

  • Це приписання використовується водієм, коли різні транспортні засоби рухаються дорогою в рівних умовах. 
  • Воно також використовується, коли авто рухаються головною або другорядною дорогою одночасно або під час в’їзду на перехрестя за зеленим світлом.
  • Приписання застосовується й в разі відсутності дорожніх знаків або світлофора, що регулюють порядок руху на цій ділянці дороги.

Часто водії стикаються з ситуаціями, коли точно незрозуміло, хто саме має дати дорогу іншому. Дане приписання допомагає вирішити такі спірні моменти та сприяє більш безпечному руху на дорогах.

Приписання при проїзді на нерегульованих перехрестях

Згідно з правилами ПДР, якщо головна дорога змінює свій напрямок на перехресті, всі водії зобов’язані проїжджати на перехрестях так, як й на рівнозначних дорогах. Тобто, в цьому випадку діє дане приписання.

У випадку з перехрестям, це приписання використовується в наступних випадках:

  • Коли авто, рухаючись головною дорогою, планує повернути праворуч або ліворуч, необхідно дати дорогу іншому авто, що рухається праворуч і планує повернути на головну дорогу.
  • Якщо авто рухається другорядною дорогою та водій планує перетнути головну дорогу, він також повинен дати дорогу тому, хто в цей час рухається головною дорогою.

Важливо пам’ятати, що дане приписання діє виключно на нерегульованих перехрестях. У разі наявності світлофора, дорожніх знаків тощо, водії повинні слідувати саме цим вказівкам.

Коли ще використовується це правило?

Однак це приписання може застосовуватися не тільки на перехрестях. Важливо також пам’ятати про його використання в інших ситуаціях. Наприклад, роз’їзд авто на прилеглих територіях. Також згідно з ПДР, водії повинні поступитися дорогою автомобілям, які перебувають праворуч від них у таких ситуаціях, як перестроювання.

Застосування цього приписання при перестроюванні також необхідно знати кожному водію. Цей маневр можна розділити на дві важливі категорії:

  • Просте перестроювання, коли необхідність у ньому виникає тільки в одного транспортного засобу. У цьому випадку водій, який бажає змінити траєкторію руху, повинен дати дорогу тому, хто в цей час рухається праворуч.
  • Складне або одночасне перестроювання, коли кілька авто потребують одночасного перестроювання. У цій ситуації дане приписання також діятиме, а водії повинні поступатися дорогою один одному.

Коли не можна використовувати це приписання на дорозі?

Іноді виникають ситуації, коли приписання не застосовується. На деяких перехрестях усі дороги рівнозначні, а автомобілі можуть одночасно під’їжджати та претендувати на першість проїзду. У таких випадках водії повинні самі вирішити, хто та кому поступається дорогою. 

Для полегшення цього процесу можна використовувати миготіння фарами. Це означає готовність поступитися дорогою іншому авто. Важливо пам’ятати, що водіям слід бути уважними на дорозі, бо від їхніх рішень залежить безпека всіх учасників руху.

Таким чином, правило “правої руки” — важливий елемент безпеки та спосіб запобігання ДТП, тож усі водії мають знати, коли та як його застосовувати. Під час руху часто виникають несподівані ситуації, тому водієві потрібно бути готовим до всього та вивчити ПДР “на зубок”, довівши керування авто до досконалості, що можливо тільки за умови регулярної практики та навчання з досвідченим інструктором.

В нашій автошколі ви отримаєте всі необхідні знання про найважливіші правила поведінки на дорозі та про їх правильне використання. Досвідчені викладачі легко й доступно пояснюють найважливіші речі водіям-початківцям, які по закінченню навчання не тільки досконало володіють теорією, а й успішно використовують її на практиці. 




Похожие статьи

Обмеження категорії B

Навчання в школі водіння починається з вибору відповідної категорії, на яку ви хочете навчатися і отримати права. Кожна з категорій дає водієві право керувати тим чи іншим типом автотранспорту. Також кожна з категорій має свої обмеження, які необхідно знати перед вступом на навчання. Розгляньмо основні категорії та їхні особливості, а також детально зупинимося на тому, […]

Читати повністю →
 Документи якi потрібні для вступу до автошколи

Ви нарешті наважилися навчатися водінню та обрали нашу автошколу для здобуття якісної та на 100% ефективної освіти? Чудово! Справа за малим — зібрати всі необхідні документи та вступити на навчання, щоб незабаром стати щасливим володарем прав. Які саме документи знадобляться для вступу на навчання та що ще потрібно знати майбутнім учням автошколи перед початком занять? […]

Читати повністю →
Які категорії водійських прав в україні

Нарешті зважились записатися на навчання в автошколу свого міста? І першим важливим пунктом під час запису є вибір категорії, на яку ви збираєтеся вчитися. Це може бути керування легковим або вантажним авто, водіння мотоцикла тощо. Які категорії водійських прав прийняті в Україні та чим вони відрізняються — розберемо це питання у всіх деталях, щоб ви […]

Читати повністю →